07 Şub 2015
Şubat 7, 2015

ISO 17025 Standardı

0 Yorum
Test-tubes with blue liquids over business document

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi

Deney Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliği İçin Gereken Şartlar

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi

Laboratuvarların akreditasyonu için Türkiye’de ISO 17025 standardı kullanılmaktadır. Akreditasyon sürecinde laboratuvar uzmanı teknik yeterliliği sağlamakla görevlidir. Teknik yeterlilik kavramı içerisinde personel yeterliliği, test metotları ve cihazlar yer alır. Uygun personel seçimi ve eğitimi, test metotlarının iyi tanınması ve gerekli hallerde geliştirilmesi, metotların sürekli izlenerek kalite güvencesinin sağlanması, metoda uygun cihaz kullanımıyla birlikte çevre ve yerleşim koşullarının takibi de bu kavram içerisinde yer alır.

ISO 17025 Standardı , bir yönetim sistemini uyguladıklarını , teknik olarak yeterli olduklarını ve geçerli teknik sonuçları üretebildiklerini göstermek isteyen deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının sağlanması gereken bütün gereklilikleri içerir ( numune alma dahil , deney veya /ve kalibrasyon hizmeti veren bir laboratuvarın yeterliliğinin tanınması için sağlanması gereken genel şartları belirtir.)

Deney ve kalibrasyon laboratuvarlarının teknik yeterliliğini tanıyan akreditasyon kuruluşları , bu laboratuvarların akreditasyonuna temel olarak bu standardı kullanmalıdır.

ISO 17025 Belgesini almak isteyen kuruluşlar ISO 9001 Kalite Yönetim sisteminin bütün şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Laboratuvarın kalite yönetim sisteminin ISO 9001 ‘in şartlarına uygunluğu, laboratuvarların teknik olarak geçerli veriler ve sonuçlar sunma konusundaki yeterliliğini  göstermemektedir. Ayrıca ISO 17025 standardına uygunluk , laboratuvarın uygulandığı kalite yönetim sisteminin ISO 9001 ‘ in bütün şartlarına uygunluğu anlamına gelmemektedir.